Co to sa pliki i foldery (katalogi)?

Czym są pliki?

Plik, to w komputerowej terminologii pewien zbiór danych. W zależności od TYPU pliku może to być:

- obraz (np. zdjęcie z imienin, rysunek),
- tekst (np. opowiadanie),
- dźwięk (np. jeden utwór)
- film (np. nagranie z komórki czy aparatu)

Zatem pliki służą do przechowywania informacji pewnego określonego typu.

Pliki możemy przechowywać na dysku twardym, dyskach CD i DVD, pamięciach typu pendrive (popularne "gwizdki" USB), czy kartach pamięci używanych w kamerach, aparatach cyfrowych i telefonach komórkowych.

Na jednym nośniku (pendrive, DVD, karta pamięci) możemy zmieścić wiele plików. Każdy nośnik charakteryzuje się pojemnością, który to parametr (dziś wyrażany zwykle w Gigabajtach) mówi nam ile możemy na danym nośniku upchać plików.

Pliki charakteryzują się rozmiarem, który mówi nam jak wiele miejsca zajmie dany plik na nośniku.

W zależności od typu pliku (to znaczy od tego czy zawiera tekst, dźwięk, obraz, film) jego rozmiar może być bardzo różny. Oto typowe przykłady:

Dość długi tekst - 10kB
Zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym z matrycą 15 Megapikseli - 4MB
Film pełnometrażowy w jakości HD - 4,7 i więcej GB

powyższe przykłady to pliki o bardzo różnych wielkościach. Jednostki (kB, MB, GB) używane w trakcie określania rozmiarów plików są kolejno mniej więcej 1000-krotnie większe, zatem

1GB (gigabajt) = 1024MB (megabajty)
1MB = 1024kB (kilobajty)
1kB = 1024B (bajty)

Jak wspomniałem pojemność nośników liczy się zwykle w GB, na przykład pendrive może mieć 2,4,8 czy nawet 32GB. Ten ostatni zmieści zatem kilka filmów w jakości DVD, albo kilka tysięcy zdjęć ze starego aparatu, albo setki tysięcy plików z tekstem.

Czym są foldery?

Jest to prosty sposób na organizację plików na nośniku. Każdy nośnik może przechowywać wiele folderów a w nich możemy umieścić pliki albo kolejne i kolejne foldery.

Załóżmy że mamy zbiór 15 tysięcy wywołanych na papierze fotograficznym zdjęć z ostatnich kilku lat. Gdybyśmy wrzucili je do jednego wielkiego pudła, powstałby trudny do przeglądania (a może nawet udźwignięcia) zbiór. Jeśli podzielimy je na 10 pudeł i każde pudło zawierało zdjęcia z 1 roku, byłoby łatwiej nam je oglądać, ale dalekie by to było od komfortowego używania. Jeśli w każdym pudle podzielimy zdjęcia na albumy (np. święta, wakacje, urodziny) będzie o wiele łatwiej znaleźć fotografie z wakacji roku 2010.

Podobnie przebiega praca z folderami w komputerze. Jeśli mamy 15 tysięcy plików z muzyką, najsensowniej będzie je nam podzielić na katalogi z nazwą artysty a potem podkatalogi z nazwami albumów. W wypadku fotografii bardzo często spotyka się podział na lata i wydarzenia (np. katalog "ślub" w katalogu "2004").

Jak mam zobaczyć jakieś pliki albo foldery?

Najpierw znajdźmy (albo poprośmy kogoś) na naszym komputerze ikonę "Mój Komputer". Często znajdziemy ją na pulpicie albo po kliknięciu w ikonę "Start":

Po kliknięciu w mój komputer pojawi się okno, w którym niemal na pewno znajdziesz ikonę dysku z literką C:. Kliknij w nią dwukrotnie, aby otworzyło się okno z jego zawartością:

To co zobaczysz to przede wszystkim katalogi (inaczej nazywane folderami). Zawierają one kolejne katalogi i pliki.

5
Twoja ocena: None Średnia: 5 (2 votes)