Instruktaże wideo, tutoriale, pokazy, lekcje i kursy dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników komputera, twórców stron WWW, użytkowników i administratorów popularnych systemów CMS - Drupal, Joomla!, Wordpress.

CZYM JEST ELIMU

ELIMU to serwis publikujący lekcje w formie pokazów czynności wykonywanych na komputerze, przykładowo:

- budowa i obsługa stron www opartych o popularne systemy CMS (Joomla!, Drupal, Wordpress),
- porady dotyczące używania komputera, systemów operacynych i Internetu,
- obsługa programów narzędziowych,

Lazarus - ekstremalnie przydatny dodatek do firefox i chrome

Właśnie skończyłeś pisać bardzo obszerny komentarz lub wpis na forum. Zajęło ci to kilkanaście minut. Zadowolony z siebie wciskasz "Zapisz" i... wita Cię komunikat "Twoja sesja wygasła" albo "Nie masz uprawnień do komentowania, zaloguj się". W panice wciskasz "Cofnij", ale niestety zawartość pól formularza jest już tylko mglistym wspomnieniem. Sięgasz po pistolet i...

0
Twoja ocena: None

Przewałka :)

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
900

Zaczęło się kilka miesięcy temu. Zwiększony load na serwerze, coraz wolniej ładujące się strony. Popatrzywszy w logi odnotowałem, że googlebot odpytuje stronę mniej więcej co sekundę. Ponieważ nawet bez takiego natręta nie działała specjalnie szybko to przy takiej ilości żądań load szybował sobie do poziomu 10 i wyżej.

Na szczęście w narzędziach webmasterskich google można zmniejszyć częstotliwośc ataków. Wszystko fajnie ale po 90 dniach i tak Googlebot powraca z siłą wodospadu.

Aktualizacja rdzenia Drupala i modułów za pomocą drush

To miał być piękny dzień. Niestety w skrzynce zastajesz powiadomienie o nowej wersji core Drupala 6 i 7 (a masz przecież 7 takich witryn) oraz o krytycznej luce w Views 6, które masz przecież na 3 swoich starszych stronach.

Trudno, porządek i bezpieczeństwo być musi, zatem odpalasz ftp i czujesz, że ładny kawałek dnia poświęcisz na robienie kopii, wrzucanie nowych wersji, aktualizacje baz i tak dalej.

Część Kursu: 
Drupal 7 - przepisy
3.333335
Twoja ocena: None Średnia: 3.3 (3 votes)

Wesoły weekend

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
180

Ten weekend wesoły był że hej. Moja córa sie rozchorowała a basoofka jej chciała dorównać i łapała wysokie loady, zmuły, zawiechy...

Późną sobotnią nocą poklikałem trochę po logach basoofki i wysnułem plan, że a) wywalam roboty indeksujące na jakiś czas i zobaczę jak się load zmieni, po drugie zmienię konfig mysql na taki, który wykorzystuje więcej RAM (bo go sporo na serwerze nieużywanego leży - z 4GB średnio zajęte jest 1,5).

Drupal 7 - zabezpieczenie Captcha

Ostatnio na stronie służącej do organizowania spotkań CuCamp pojawili się jacyś spamerzy. Przy okazji zabezpieczania tej witryny pokażę jak się to robi.

Moduł Captcha zainstalujemy np. standardowym mechanizmem Drupala 7, czyli z pomocą formularza dostępnego pod adresem .../admin/modules/install. Tam wklejamy URL pobrany ze strony modułu CAPTCHA.

Część Kursu: 
Drupal 7 - przepisy
5
Twoja ocena: None Średnia: 5 (3 votes)

Odblokowanie pliku excel z nieznanym hasłem

Kilka razy potrzebowałem odblokować arkusz excela, do którego nie znałem hasła. Zazwyczaj udawało się namierzyć autora albo inną (nieuszkodzoną/niezablokowaną) wersję pliku, ale nie tym razem.

Plik został niefortunnie uszkodzony - niemożliwa była zmiana położenia okna z arkuszem a hasła nikt nie znał.

Na szczęście znalazłem stronkę linkującą do http://www.mcgimpsey.com/excel/removepwords.html gdzie umieszczono przydatny kod VBA, który można w takiej sytuacji wykorzystać jako makro łamiące hasła.

Postępowanie z problematycznym plikiem wygląda następująco:

5
Twoja ocena: None Średnia: 5 (1 vote)

Co to sa pliki i foldery (katalogi)?

Czym są pliki?

Plik, to w komputerowej terminologii pewien zbiór danych. W zależności od TYPU pliku może to być:

- obraz (np. zdjęcie z imienin, rysunek),
- tekst (np. opowiadanie),
- dźwięk (np. jeden utwór)
- film (np. nagranie z komórki czy aparatu)

Zatem pliki służą do przechowywania informacji pewnego określonego typu.

Pliki możemy przechowywać na dysku twardym, dyskach CD i DVD, pamięciach typu pendrive (popularne "gwizdki" USB), czy kartach pamięci używanych w kamerach, aparatach cyfrowych i telefonach komórkowych.

5
Twoja ocena: None Średnia: 5 (2 votes)

Czysty Pulpit

Moja ulubiona sztuczka z utrzymaniem czystości na pulpicie :). Jeśli walczycie z masą ikonek, plików, ciągłym rozsypywaniem się układu (przy zmianach rozdzielczości czy podłączeniach zdalnego pulpitu) to przepis właśnie dla Was.

Czy Wasz pulpit wygląda tak?

pulpit

Moja rada (korzystam od kilku lat) na lepszy pulpit oraz (jako premia) na ochy i achy znajomych ("ale masz porządek!").

1. Ukrywamy wszystkie ikony z pulpitu:

0
Twoja ocena: None

Szybkie wklejanie obrazków do artykułów Drupala

Witam,

od pewnego czasu szukam rozwiązania pozwalającego na WYGODNE tworzenie dokumentacji, poradników, tutoriali i umieszczanie ich online, między innymi na elimu.pl. Chodzi o wykonanie kilkunastu zrzutów ekranu, dodanie do nich strzałek i napisów oraz szybkie umieszczenie w artykule, bez zapisywania na dysku.

Czyli zamiast:

  • robię zrzut i dodaję strzałeczki
  • zapisuję plik na dysku
  • wykonuję w upload obrazka do artykułu
  • wstawiam w treści artykułu link do wysłanego na serwer pliku

wolałbym tak:

Część Kursu: 
Drupal - Przepisy
5
Twoja ocena: None Średnia: 5 (1 vote)
Subskrybuje zawartość