Szybkie wklejanie obrazków do artykułów Drupala

Witam,

od pewnego czasu szukam rozwiązania pozwalającego na WYGODNE tworzenie dokumentacji, poradników, tutoriali i umieszczanie ich online, między innymi na elimu.pl. Chodzi o wykonanie kilkunastu zrzutów ekranu, dodanie do nich strzałek i napisów oraz szybkie umieszczenie w artykule, bez zapisywania na dysku.

Czyli zamiast:

  • robię zrzut i dodaję strzałeczki
  • zapisuję plik na dysku
  • wykonuję w upload obrazka do artykułu
  • wstawiam w treści artykułu link do wysłanego na serwer pliku

wolałbym tak:

  • robię zrzut i dodaję strzałeczki
  • jednym kliknięciem wysyłam go na serwer a w moim schowku pojawia się URL do pliku
  • wklejam URL do artykułu

Może się wydaje to śmieszne, ale niewygodny proces wysyłania screenów na serwer jest jedną z lepszych wymówek do nie tworzenia tutoriali. Czyli "Zrobiłbym tutka ale to zapisywanie na dysk, wysyłanie, kopiowanie mnie dobija"

Wydaje się jednak, że znalazłem rozwiązanie. Oto ono (w formie, a jakże, tutoriala).

1. Pobieramy dowolną aplikację do wykonywania zrzutów i ich edytowania. Ja preferuję darmowego i użytecznego Greenshot'a. Ważne, żeby aplikacja miała możliwość wysłania obrazka na dowolny serwis typu imgur, imageshack, albo chociaż nasz własny FTP - wtedy możemy pominąć punkt 2
2. Jeśli nasza aplikacja do robienia screenów nie wysyła ich nigdzie to istnieją dedykowane aplikacje "czające się" w systemie i czekające na kombinacje klawiszy, po której wezmą grafikę ze schowka, wyślą ją do usługi typu imgur i wstawią w schowek URL do grafiki,
3. OPCJONALNIE* (patrz przypis na dole tej lekcji) konfigurujemy Image resize filter, aby każdy zewnętrzny obrazek pobierał i zapisywał w lokalnym katalogu strony (np. /files)
4. Tworzymy nowy artykuł i zaczynamy zabawę
5. tworzymy zrzut ekranu a następnie klikamy np. "zapisz do Imgur". Greenshot po chwili do systemowego schowka wstawi URL do obrazka.

URL wklejamy w artykuł i... zrobione! Powtarzamy punkt 5 do upadłego, publikujemy materiał, zgarniamy uwielbienie fanów, miliony z reklam, walimy setę wódki i lecimy z następnym tutorialem!

* (obiecany przypis) Dlaczego tak ważny jest punkt z Image resize filter? Nie raz i nie dwa przejechałem się na hostowaniu zdjęć poza serwisem, na którym je wyświetlam. Jeśli spędziłem cenne naście/dziesiąt/set minut na tworzenie tutoriali czy dokumentacji to nie po to aby za 3 lata wszystko to zniknęło z powodu awarii imageshacka, zmiany regulaminu flickra czy bankructwa Climsy.com :).

Część Kursu: 
Drupal - Przepisy
5
Twoja ocena: None Średnia: 5 (1 vote)