LKS Ceramik Krotoszyn

Status: 
wersja produkcyjna

Zastrzegam, że jestem amatorem & samoukiem jeśli chodzi o strony WWW i ten opis przydać się może tylko osobom początkującym.
wersja 0,7 z 02.08.2010

Założenia były proste zrobić stronę zapaśniczego klubu.
Jeden administrator plus kilku testerów strony.
Strona robiona dla własnej przyjemności, przez osobę o wykształceniu zupełnie nieinformatycznym ;)
Koszty strony: mój czas - bezcenny :), koszty serwera z obsługą poczty około 80 zł rocznie plus domena .pl koło 50 zł rocznie, nie użyto płatnych dodatków.
Indywidualne odwiedzin: dziennie około 40, miesięcznie ok. 1200-1400.

Pierwsza wersja strony powstała w czystym HTMLu, ale dzięki postępowi w tworzeniu WWW nową wersję strony postanowiono zrobić w PHP.
Gdy zapadła decyzja o odświeżeniu strony pierwsze dwa pytania jakie padły to: co i w czym.

Odpowiedź: co

  • system newsów i ewentualna możliwość ich komentowania,
  • galeria,
  • nowoczesny wygląd,
  • możliwość dodawania tekstów przez osoby bez znajomości HTML'a,
  • prezentacja zawodników.

Odpowiedź: w czym
Tu był największy problem, próbowaliśmy różnych systemów - gotowych rozwiązań np. http://www.ucoz.com/, a także innych CMSów Drupala, MkPortal itp.

W końcu stanęło na Joomli

  • olbrzymia liczba projektów opartych na tym skrypcie, przekłada się na dużą ilość osób mogących pomóc i doradzić,
  • naprawdę duża liczba dodatków mogących znacząco zwiększyć funkcjonalność serwisu,
  • względnie prosty system obsługi samego skryptu,

Aby tekst był bardziej czytelny będę starał się opisywać elementy w punktach, na końcu przedstawiając plusy i minusy takiego rozwiązania. W nawiasie [1.6] będę zaznaczał, iż w Joomli 1.6 można rozwiązać to inaczej.

1. System newsów i artykułów
W Joomli jest stosunkowo prosty i przejrzysty system newsów w postaci artykułów. Wystarczy stworzyć odrębne sekcje i kategorie, a następnie dodawać artykuły z funkcją publikacji na stronie głównej.
Do tego należało pomyśleć o jakimś systemie komentarzy - padło na JComments - prosty, bezawaryjny, duża możliwość jego konfiguracji, a także łatwa integracja z innymi komponentami - np. z forami
Kolejną zmianą w systemie newsów, a zarazem w artykułach była zmiana domyślnego edytora tekstu na JCE - dużo więcej opcji, oraz bardzo funkcjonalny menadżer zdjęć z możliwością bezproblemowego dodawania zdjęć w tekstach (Rys. 1).
Ostatnią ważną rzeczą było dodatek dodatku fboxbot, który bezproblemowo tworzy miniaturki zdjęć w art. bez żadnych zbędnych pytań.

+ możliwość łatwego segregowania newsów poprzez tworzenie sekcji i kategorii [J 1,6 - jeszcze łatwiejsze poprzez umożliwienie tworzenie kategorii w kategoriach]
+ duża możliwość dostosowania wyglądu newsów przez użytkownika
+ możliwość ustawienia, iż dany tekst ma datę końcową wyświetlania itp.

- potrzeba instalacji dodatkowych komponentów ułatwiających edycję tekstu oraz dodawania plików
- największy minus ogólnie całej Joomli - brak zaawansowanej edycji grup użytkowników, te standardowe to za mało, gdy chcemy np. aby część użytkowników mogła dodawać teksty w jednej kat., a inni w drugiej - istniejące komponenty są płatnę, a darmowe są bardzo skomplikowane i mało funkcjonalne [J 1,6 - jest możliwość dużo większej konfiguracji grup użytkowników]

2. Galeria i dodawanie zdjęć
Kolejną istotną funkcją większości serwisów internetowych jest Galeria. Dla Joomli istnieje naprawdę masa różnych skryptów - dla każdego coś miłego.

Ale czym miałby kierować początkujący admin w trakcie wyboru takiego komponentu?

  • Prostota konfiguracji z możliwością późniejszych bardziej zaawansowanych zmian;
  • Rożne sposoby dodawania zdjęć - zarówno przez stronę WWW (pojedynczo lub kilka), spakowane archiwum ZIP, poprzez FTP - tutaj zatrzymajmy się na chwilę. Dodawanie zdjęć przez WWW jest chyba zrozumiałe, ale jeśli mamy galerię do której chcemy wrzucić sporą ilość zdjęć szybko docenimy możliwość wrzucania spakowanych zdjęć (Uwaga praktyczna - wrzucać w formacie ZIP) albo poprzez FTP (chyba najszybszy sposób dodawania fotek - ale w sumie tylko dla administratorów, choć są pewne sposoby obejścia tego);
  • Aktualność komponentu - należy sprawdzić czy dodatek jest nadal rozwijany - dotyczy to w sumie wszystkich komponentów nie tylko galerii. Dlaczego to takie ważne? Joomla jest pod sporym atakiem pseudo hackerów, którzy próbują dostać się do naszej strony najczęściej poprzez luki w starych dodatkach. Jeśli komponent jest nadal rozwijany szansa, że taka dziura istnieje jest dużo mniejsza, bo po prostu pojawi się uaktualnienie do niego w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia;
  • Ważne jest, aby obsługa przez zwykłego użytkownika była w języku polskim, a jeśli nie ma takiej wersji, to aby istniała możliwość samodzielnego przetłumaczenia;
  • Kolejną istotną kwestią obok tego czy dodatek jest nadal rozwijany, jest sprawa jego popularności wśród użytkowników. Jeśli sami nie potrafimy stworzyć dodatków do naszego komponentu, musimy poszukać czegoś na wzór tego co potrzebujemy. Im popularniejszy dodatek to większa szansa, że coś takiego znajdziemy. Zdarzały mi się sytuacje, że znajdowałem coś czego nawet nie szukałem, bo nie wiedziałem, że można zrobić coś w taki sposób :);
  • Jeśli chcemy, aby dodawać do galerii zdjęcia mogło więcej użytkowników, co w sumie obsługuję większość komponentów, należy sprawdzić, czy użytkownik mający uprawnienia do dodawania zdjęć może samodzielnie tworzyć kategorię. Jeśli nie, to należy szukać innego komponentu, bo w ten sposób nigdy nie doprowadzimy naszej galerii do porządku, ponieważ każdy będzie wrzucał zdjęcia jak do wora

Na stronie Ceramika początkowo używałem RSGallerry, ale skrypt ten przestał być rozwijany i nie miał wersji pod J 1,5. Przetestowałem kilka komponentów, ostatecznie stanęło na Phoca Gallery [J 1,6 - istnieje już wersja rozwojowa tego komponentu dla J1,6]

+ spełnia wszystkie wymagania wymienione wyżej
+ prosty sposób instalacji i aktualizacji
+ możliwość zintegrowania z JComments
+ jeśli chcemy możemy dowolnie zmienić wygląd galerii, albo wybrać jeden z kilku możliwych sposobów prezentacji zdjęć
- nie można w łatwy sposób dostosować sposobu wyświetlania adresu galerii

2.1. Dodatki do Phoca Gallery
Czym byłby dobry komponent bez dodatków? Oczywiście do wspomnianej wyżej galerii jest pełno modułów umożliwiających dowolne wyświetlanie zdjęć w rożnych miejscach na stronie: dostępne jest wyświetlanie losowe, albo konkretnie określonej kategorii, czy też widok wszystkich kategorii w drzewku - oczywiście, wszystko to można dowolnie modyfikować, bez potrzeby głębszej znajomości PHP.
Jest jednak pewnie dodatek bardzo przydatny jeśli w jakimś artykule chcemy umieścić zdjęcia z konkretnej kategorii, bez potrzeby pamiętania numerów kat. czy też jakiś dodatkowych wygibasów. Wystarczy aktywować dodatek i w trakcie edytowania tekstu mamy dodatkową opcje umożliwiającą bezproblemowe dodanie konkretnego zdjęcia, galerii itp. w tekście [Rys. 1] (Uwaga dodatek lekko gryzie się z JCE - wystarczy jednak przełączyć tryb edycji na tekstowy, dodać zdjęcia i wrócić do zwykłej edycji)

3. Komponent do prezentacji zawodników
Przyznam się szczerze, że jest to jedna z największych moich bolączek i do tej pory nie jestem w pełni zadowolony z końcowego efektu.
Problem ten dotyczyć będzie w zasadzie każdego, kto chciałby przedstawić na stronie klubu zawodników.
Na początku musieliśmy zastanowić się w jaki sposób prezentować zawodników i jakie informacje powinny być wyświetlane.
Najpierw zastanawiałem się czy najprościej nie będzie zrobić to w formie artykułu. Rozważałem opcję, iż jedna kategoria wiekowa to jeden artykuł, albo utworzenie sekcji zawodnicy z podziałem na kategorie młodzicy, kadeci, juniorzy itp. przy czym każdy zawodnik miałby swoją stronę w odpowiedniej kategorii.
Oba rozwiązania mają kilka zalet:
+ nie potrzeba dodatkowych komponentów
+ możliwość dowolnego dostosowania wyglądu
ale dużo więcej wad:
- w przypadku opcji jeden artykuł = jedna kategoria, gdy jest dużo zawodników strona jest nieczytelna i trudno odnaleźć konkretnego zawodnika
- należy sporo się nagimnastykować, najczęściej trzeba ręcznie to zrobić, aby na stronie głównej czy też w menu utworzyć pozycję np. najlepsi zawodnicy czy też losowi itp.
- przy dodawaniu nowych zawodników trzeba ręcznie kopiować wzór z poprzedniego art., aby prezentacja wyglądała jednolicie.
Powyższe rozwiązanie odpadło już w fazie projektowania.

Ale dalej istnieje problem co w zamian.
Sprawdziłem kilka różnych komponentów sportowych, które może faktycznie sprawdzą się gdy masz klub piłkarski, siatkarski - ogólnie dyscypliny drużynowe, ale do sportów indywidualnych niestety już nie bardzo się nadaje, albo za dużo kombinacji.
Po namyśle wpadłem na pomysł, że można zastosować jakiś komponent do prezentacji produktów - przecież w dzisiejszych czasach sportowiec to już produkt prawda? :)

Początkowo próbowałem używać komponentu Sobi2. Jest to potężny dodatek mający szereg funkcji i możliwości konfiguracji. Osobiście początkowo czułem się w nim troszkę zagubiony, ale ostatecznie udało mi się wszystko skonfigurować. Pozostał jeden mały problem - nie podobał mi się sposób wyświetlania zawodników. Po prostu uważałem za mało estetyczny, a ponieważ Bozia nie dała mi zmysłu artystycznego - sam nie potrafiłbym poprawić tego na coś ładniejszego, pozostało mi szukanie czegoś innego.

Ostatecznie znalazłem Portfolio
Prosty dodatek umożliwiający prezentację produktów (tudzież naszych zawodników). Wystarczyła lekka modyfikacja plików językowych aby do każdego zawodnika zrobić zakładki wyniki, zdjęcia itp. Podoba mi się też sposób prezentacji zdjęć zawodników. Dodatkowym atutem jest łatwy sposób integracji komponentu z wyszukiwarką na stronie. Niestety to rozwiązanie ma kilka wad: brak możliwości oceniania i komentowania oraz długie linki do zawodników - np. www.lksceramik.pl/component/portfolio/2-juniorzy-i-seniorzy/2-baran-robe...

Jeśli jednak szukasz sposobu łatwej prezentacji zawodników to powyższe rozwiązania powinny w zupełności wystarczyć, a jeśli komuś nie odpowiadają to można poszukać innych podobnych komponentów, których jest cała masa.

4. Szata graficzna
Temat rzeka dla większości zwykłych webmajsterów. W sieci pełno jest darmowych szablonów, oraz stron gdzie można zakupić profesjonalny szablon.
W tym miejscu radziłbym uważać skąd pobieracie szablon, istnieją strony warezowe z których można ściągnąć płatne szablony za darmo. Jest to oczywiście nielegalne i jeśli zamierzamy zrobić dobrą i popularną stronę ryzykujemy, iż ktoś może odkryć nasze małe oszustwo i pociągnąć nas do odpowiedzialności. Drugą sprawą jest jeśli używamy darmowych szablonów, należy zwrócić uwagę, czy nie ma ograniczeń w stosowaniu ich w komercyjnych projektach (dotyczy to też poszczególnych elementów graficznych użytych w szablonie)

W tym miejscu należy postawić pytanie czy warto inwestować w płatną szatę graficzną?
Odpowiedź zależy od naszych umiejętności - jeśli mamy choć blade pojęcie o edycji zdjęć i formatowaniu strony. Darmowe szablony powinny w zupełności nam wystarczyć jako podstawa do stworzenia oryginalnej szaty graficznej.

Na co zawrócić uwagę przy wyborze szablonu:

  • Nie wybierajmy najpopularniejszych szablonów - chyba, że nie przeszkadza Wam, iż taki sam wygląd ma 20 innych stron - można taki szablon wykorzystać jako goły szkielet i dokonać sporych zmian;
  • Należy już na początku mieć pewien zarys jak ma wyglądać strona - czy to będzie jedna kolumna i treść, czy też dwie kolumny i treść itp., wtedy szukamy już odpowiedniego szablonu (Uwaga należy sprawdzić czy szablon ma sztywno ustawioną szerokość czy też sam się rozciąga. Osobiście bardziej podoba mi się gdy strona ma swoją określoną szerokość, niezależną od rozdzielczości ekranu - łatwiej wtedy zaprojektować całą stronę i dla mnie wygląda to bardziej estetycznie;
  • Ilość pozycji w których możemy umieszczać moduły, im więcej tym większą mamy możliwość dostosowania strony
  • Ostatnia ważna sprawa należy sprawdzić czy szablon jest dostosowany do najpopularniejszych przeglądarek: IE, FF, Opera, Chrome, bo z tym bywa różnie.

Artisteer
Bardzo dobrym narzędziem jest program Artisteer, który umożliwia w łatwy sposób stworzenie oryginalnego szablonu nie tylko do Joomli, ale też do Wordprees czy Drupali.
Niestety wersja demo ma ograniczenia przez które nie można zapisać projektu, a eksportowany dostaje łatkę demo, ale i tak dostajemy gotowe szablony css i projekt, który możemy potem ręcznie ustawić.
Na szczęście miałem możliwość pracowania na pełnej wersji tego programu, bez ograniczeń.
To co proponuje program możemy łatwo dostosować do swoich oczekiwań, efekt końcowy ogranicza w zasadzie tylko nasza pomysłowość. Można tu edytować wszystko od stopki, poprzez szerokość strony, jej przezroczystość, zaokrąglenia rogów do wyboru elementów graficznych w listach "<ul>".
W zasadzie program zwraca się już po 1-2 projektach i jeśli ktoś zajmuje się dodatkową robieniem stron w Joomli czy też Drupali powinien chociaż wypróbować ten programik.

Cóż miałem tą przyjemność i udało mi się popracować na programie Artisteer. Obecna szata graficzna strony jest zrobiona właśnie w tym programie. Cóż wiem, że nagłówek jest badziewny, ale niestety muszę zrobić jakieś zdjęcia w dobrej rozdzielczości, aby wykorzystać je projekcie. Prawdopodobnie zrezygnuje też z przezroczystego tła, aby tekst stał się bardziej czytelny.

W tym miejscu jeszcze uwaga - nie przesadzajmy z elementami dekoracyjnymi, gdyż strona staje przez to mniej czytelna, pamiętajmy też o odpowiednim doborze jakościowy grafiki. Błędem jest jeśli np. nasze logo ma rozmiar 500KB czy większy. Magicznym słowem w tym przypadku jest optymalizacja ;)

Bardzo przydatna okazała się tutaj strona http://test.watchscript.pl/ na której możemy zobaczyć prędkość ładowania strony, ilość pobieranych danych, oraz elementy które najbardziej spowalniają wczytywanie strony.
lksceramik.pl ma całkowity czas ładowania około 3,5 sekundy, więc nie jest źle.
Na prędkość wczytywania strony ma też spory wpływ serwer na którym stoi nasza strona, ale to temat na inny rozdział.

5. Inne przydatne komponenty oraz dodatki wykorzystane w projekcie
5.1. GoogleMap Component
Co zrobić, aby pokazać na naszej stronie gdzie się znajduje klub, albo odbywają zawody?
Z pomocą przychodzi powyższy komponent - przykład zastosowania - http://lksceramik.pl/dojazd.html
Z łatwością możemy ustawić kilka czy kilkanaście miejsc na mapie, podzielić je w kategorie itp.
Dzięki temu ktoś chce dojechać do nas i już po wpisaniu swojego adresu widzi ile go czeka km i jaką trasą powinien się udać - małą rzecz, a cieszy.

(UWAGA - aby komponent działał musimy uzyskać na stronie Google darmowy "Google API")

5.2. Phoca Download
Szybko okazało się przydałby się jakiś komponent do umieszczania plików - wyników, komunikatów z zawodów itp.
Po przetestowaniu kilku najpopularniejszych zdecydowałem się na Phoca Download i w zasadzie nie żałuje wyboru.
Istnieje do niej bardzo funkcjonalny dodatek działający na podobnej zasadzie jak plugin do Phoca Gallery, o którym już wspominałem (Rys.1) - możemy w tworzonym artykule dodać bezpośredni odnośnik do zasobów zgromadzonych w naszej plikowni. Piszemy o wynikach z zawodów i bez problemu na końcu umieszczamy bezpośredni link do pliku z komunikatem z tych zawodów.
Jedynym dostrzegalnym minusem dla mnie tego komponentu jest zbyt wiele okienek przy dodawaniu pliku - oczywiście nie musimy tego wypełniać, ale przydałaby się możliwość wyłączenia zbędnych pozycji (np. maila do autora)

5.3. Piwik - bo warto wiedzieć kto ogląda
Mając już swoją wymarzoną stronie byliśmy ciekawi jaka jest jej oglądalność. Statystyki wbudowane w Joomle są zupełnie nieprzydatne. Szukałem w katalogu dodatków Joomli i nie znalazłem nic ciekawego, w końcu po wielu próbach wpadłem na Piwik. W trakcie testów odpadła statystyka z google, która także posiada naprawdę sporo możliwości i nie potrzebuje serwera, ale odniosłem wrażenie, że strona ładuje się wolniej.

Piwik to samodzielny skrypt umożliwiający nam dokładną inwigilacje odwiedzających - dane są naprawdę szczegółowe i przydatne, choćby informacja skąd weszli na naszą stronę, a jeżeli np. znaleźli nas w google, to pod jakim hasłem. Dzięki temu wiem, że np. z linku pod tym opisem weszło na moją stronę na chwilę obecną 20 unikalnych użytkowników :)

Istnieje Piwik jako komponent do Joomli, ale nie polecam z uwagi, iż jego wersja jest troszkę do tyłu ze stanem faktycznym.
Jeśli mamy kilka stron, opłaca się zainstalować piwika samodzielnie i skonfigurować, a w naszej stronie wykorzystać tylko ten dodatek dzięki któemu nie musimy dodawać żadnego kodu do strony, a wystarczy wpisać w nim adres do naszego piwika i działa

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Piwik ma dwa minusy:
- wymaga trochę miejsca na serwerze
- statystyka zajmuje sporo miejsca jako baza danych - mój Piwik działa od marca i kontroluje tylko jedną stronę a ma już 11 MB :P Oczywiście jeśli zrezygnujemy ze zbierania danych, które są nam nie potrzebne, może znacznie ograniczyć ilość potrzebnego miejsca.

5.4. SEF Service Map Component v.2.0
W dzisiejszych czasach jeśli czegoś nie ma w google to znaczy, że nie istnieje. Dlatego tak ważną rzeczą jest optymalizacja strony (o czym może w późniejszych punktach) dla wyszukiwarek.
Przydaje się stworzenie mapy strony, a nasz dodatek SEF Service Map Component zrobi to bezproblemowo - potrafi nawet zrobić mapę naszej galerii - wystarczy użyć odpowiednich integratorów. W dodatku komponent ten sam wysyła do wyszukiwarek informacje o zmianach na stronie, co przyśpiesza w teorii indeksowanie zmian.

5.5. LazyBackup 2
Dodatek o którym zapominam, że istnieje - czyli działa naprawdę bezproblemowo, a bez którego zrobienie dużego serwisu to jak gra w dwa ognie przy pomocy piłki lekarskiej.
Co robi ten magiczny dodatek?
Na wskazany przez nas adres mailowy wysyła kopie bazy danych. To my decydujemy, czy ma to robić raz dziennie czy może częściej, albo rzadziej. W moim przypadku utworzyłem osobny adres mailowy na którą wysyłane są kopie bazy danych. W tej sposób mam dostęp do kopii bazy danych nawet ze stycznia.

5.6. YouTube
Postanowiliśmy umieszczać filmy na stronie, ale z przyczyn oczywistych nie zdecydowaliśmy się wrzucać pliki na nasz serwer - opcja naprawdę nieopłacalna.
Został nam YouTube, dzięki któremu możemy prezentować walki nawet w formacie HD.
Pytanie tylko jak je umieszczać w Joomli?
Istnieje masa dodatków, komponentów umożliwiających umieszczanie filmów na naszej stronie, jednak jak to bywa często - najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze.
W YouTubie bez problemu stworzymy swojego playera, dostosowując go do swojej strony pod względem wielkości czy kolorystyki. Każdy film możemy umieścić także bezproblemowo wrzucając tylko kod dostępny pod filmem (YouTube zapamiętuje nawet nasze ustawienia - więc jeśli zdecydujemy się, że filmy mają być odtwarzane w różowym okienku, to dopóki sami tego nie zmienimy, kod proponowany pod następnymi filmami będzie zawierał różowego playera

6. Testowanie strony w sieci lokalnej
Wszystkie większe zmiany w serwisie powinny zostać najpierw przetestowane, tylko jak to zrobić?
Jeszcze w fazie wstępnych projektów nasze pomysły należało jakoś sprawdzić. Zawsze można było to testować na jakimś darmowym serwerze, ale ten pomysł ma ograniczenia. Najważniejsze to prędkość wrzucenia nowych plików na serwer ftp, każda zmiana też jest dłuższa i należy pamiętać o tym, że strona jest już widoczna w sieci.

Najpierw testowałem strony w Krasnalu - niestety projekt jest już nieaktualny - zawiera starą wersję php.
Później padło na Xamppa (tutaj sposób instalacji http://elimu.pl/lamp-instalacja-xampp-lite)

Jednak jestem sporym leniuchem i stwierdziłem po co się męczyć?
Pod tym adresem znajduje się mov'AMP PL 2.0.2.
Dzięki powyższemu programowi mamy własny serwer do testów bez żadnej instalacji, po prostu włączamy program i już mamy serwer testowy. Można przenosić na na pendrivie i uruchamiać na rożnych komputerach - testowałem na XP, Vista i Seven.

UWAGA! - Należy zwrócić uwagę, iż każdy serwer WWW ma swoją specyfikę i może okazać, że coś co działa na naszym serwerze lokalnym bez zarzutu, na prawdziwym serwerze może mieć problemy.

7. Problemy techniczne
Cóż w trakcie tworzenia strony, a później w trakcie jej administracji pojawiło się kilka problemów z którymi należało sobie poradzić. (Kolejność przypadkowa)

7.1. Problem z kodowaniem
Chyba jeden z najczęstszych problemów użytkowników zarówno Joomli, jak i innych skryptów obsługujących bazy danych.
Nie będę tu w niczym oryginalny, jeśli napiszę że należy używać tylko i wyłącznie kodowania utf-8.
Ale co zrobić, jeśli takie ustawienia mamy, a mimo wszystko pojawiają się krzaki?

Jeszcze przed utworzeniem nowej bazy danych należy ustawić w phpmyadmin:
System porównań dla połączenia MySQL: utf8_general_ci

A już po utworzeniu nowej bazy danych, sprawdzić w zakładce operacje czy
Metoda porównywania napisów: utf8_general_ci

Po dokonaniu tych dwóch zmian nasza Joomla powinna poprawnie wyświetlać kodowanie (ważne - pliki językowe Joomla także powinny być kodowane w UTF-8)

Niestety zanim odkryłem prawidłowe początkowe ustawienia, miałem już bazę danych kodowaną w latina2.
Sposób poprawienia tego nie był skomplikowany. Sprowadził się do

  • eksportowania bazy danych
  • usunięciu starej bazy danych w phpmyadmin
  • plik, który wyeksportowaliśmy należy teraz skonwertować - ręcznie przy pomocy np. Notatnika2 (ogólnie każdy webmajster powinien go mieć) lub przy pomocy programu Gżegżółka
  • tworzymy nową, czystą bazę danych z uwzględnieniem sprawdzenia systemu porównywania napisów
  • do czystej bazy danych importujemy naszą poprawioną bazę i gotowe
  • 7.2. Problem z polskimi literami w tytułach
    7.3. Problem z dodawaniem plików i komponentów przez stronę
    7.4. Problem z poszczególnymi komponentami

    8. Bezpieczeństwo
    9. Podsumowanie
    Jeśli kogoś to ciekawi to postaram się dopisać rozwinięcie do kolejnych punktów

Galeria: 

Odpowiedzi

Super wpis

Czekam na rozwinięcia kolejnych punktów. Pozdrawiam

pewnie że ciekawi - rozwijaj

pewnie że ciekawi - rozwijaj wszystkie punkty, może zastosuję w shadowrun.rpg.pl coś niecoś?