Strona, którą oglądasz to archiwum elimu.pl. Nie będzie aktualizowane.
Drupal 6 - Lekcja 1 - instalacja na platformie XAMPP
Lekcja przedstawia uruchomienie Drupala 6.9 na zainstalowanej na komputerze platformie XAMPP (czyli na przysłowiowym localhost).
Plan lekcji:
Jak przygotować katalog dla strony z drupalem wewnątrz instalacji XAMPP,
Skąd pobrać drupala,
Gdzie rozpakować pliki,
Jak przygotować i założyć bazę danych za pomocą PHPMyadmin,
Jak założyć za pomocą PHPMyadmin użytkownika i nadać mu uprawnienia do bazy,
Jak przeprowadzić proces instalacji i co oznaczają niektóre błędy.
You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialise correctly.
UPDATE:
Instalacja Drupala może być na platformie lokalnej w pewnych przypadkach utrudniona, spotkałem się póki co z 2 problemami:
- nasz komputer stoi za serwerem proxy, co powoduje bardzo długi czas ładowania każdej strony... dopóki nie wyłączymy modułu update status, który z jakiegoś powodu nie potrafi się połączyć aby pobrać informacje o aktualizacjach,
- nasz komputer ma problem z protokołem IPv6 - nie wiem czy faktycznie pomaga, ale na forach drupal.org znalazłem przypadki (patrz też http://drupal.org/node/346392 ), kiedy modyfikacja pliku hosts (w Win XP siedzi sobie w katalogu C:\windows\system32\drivers\etc) i dodanie do niego linijek:
127.0.0.1 localhost
::1 127.0.0.1
pomagało na wolne działanie drupala na localhost.
- 15169 odsłon
Odpowiedzi
Może się komuś przyda, bo
Może się komuś przyda, bo bywa że Skype nie pozwala na uruchomienie xampp-a
Są na to co najmniej dwa sposoby
1 wyłączyć skypa, uruchomić xampp, można uruchomić znowu skype, ale chyba nie oto chodzi
2 w ustawieniach skypa zmienić port na którym się on łączy, żeby nie używał portu 80 który jest domyślny dla xamppa
www.majsterkuje.pl
Dobry artykuł dla początkujących
Dobry artykuł dla ludzi którzy dopiero zaczynają przygodę z drupalem.
Poznaj wszystkie systemy CMS
A jak podpiąć własną domene?
I właśnie jestem takim początkującym.
Kto podpowie jak podpiąć swoją domenę pod xampp?
Mam drupala już wgranego za pomocą xampp, ale chciałbym by wyświetlał się pod moją domeną.
o ile pracujesz na windows to
o ile pracujesz na windows to wyedytuj plik C:WindowsSystem32driversetchosts i dopisz tam swoją domenę pod adresem ip 127.0.0.1 - będziesz miał "udawane" podpięcie domeny, tzn twój komputer będzie kierował żądanie do niej w stronę localhost zamiast do internetu;
Jak wyświetlić zainstlowanego drupala pod www.domena.pl
Witam,
Zainstalowałam drupala na koncie hostingowym, utworzyłam odpowiednie foldery i podfoldery jak w poradniku, tylko, że stronę główną mam dostępna teraz pod adresem www.domena.pl/drupal6/www/ a chciałabym mieć dostępną pod adresem www.domena.pl.
W ten sam sposób chciałabym, żeby wyświetlały mi się wszystkie podstrony, czyli zamiast www.domena.pl/drupal6/www/contact chciałabym zakładkę kontaktową mieć pod adresem www.dasco.pl/contact.
Czy da się gdzieś ustawić, aby drupal automatycznie z wszystkich adresów powycinał /drupal6/www ?
najprościej byłoby poprosić
najprościej byłoby poprosić adminów hostingu żeby zrobili jedną z dwóch rzeczy:
a) przenieśli pliki z ./drupal6/www dwa katalogi wyżej
LUB
b) przekonfigurowali vhosta tak, aby domena dasco.pl wskazywała na katalog ./drupal6/www
w powyższych punktach zamień ./ na katalog public_html domeny dasco.pl, na przykład na moim koncie na linuxpl byłby to /home/palik/domains/dasco.pl/public_html, ale u ciebie może być inaczej
przeniesienie plików dwa katalogi wyżej
Mam dostęp do konta hostingowego i ścieżka wygląda tak: /domains/dasco.pl/public_html/drupal6/www
Czy w przypadku podpunktu a) jeśli przeniosę wszystkie pliki dwa katalogi wyżej to będę musiała zmieniać coś jeszcze w ustawieniach drupala. W niektórych miejscach ustawiałam np. ścieżki pod logo, grafiki itp. Czy one automatycznie się zaktualizują?
jeśli gdzieś podawane były
jeśli gdzieś podawane były ścieżki bezwzględne (np. adres.pl/kat/fold/logo.jpg) to trzeba je będzie niestety poprawić,
Drupal, o ile nie ma w sites/default/settings.php ustawionej ścieżki na sztywno (czasem niektóre serwery tego wymagają) to nie powinien się pogubić, ale różnie z tym bywa :)
Ostrożnie z hasłami mysql-a
Bardzo dobry tutorial ale:
1. wymaga wyjaśnienia: czy jest obojętne w jakim katalogu (na jakim poziomie) instalowany jest cały Xampp i Drupal ? Bo występuje tu niekonsewencja w dwóch pierwszych szkoleniach (Xampplite i Drupal) ?
2. jako jeden z bardzo, bardzo wielu nowicjuszy napotkałem na maleńką ale bardzo wku..rzającą minę: w Phpmyadmin jest taki formularz w którym podaje się hasło, potem powtarza się hasło, a dalej sterczy przycisk "generuj hasło" - brakowało mi wyraźnego sygnału NIE PRZYCISKAJ i straciłem cały dzień na poszukiwaniu przyczyn trudności z połączeniem się z serwerem mysql ;-)
3. brakuje mi wyjaśnień zakładki "Bezpieczeństwo XAMPP" i ewntualnej potrzeby przeprowadzania procedury zabezpieczającej w przypadku zastosowań tzw. "deweloperskich" (np. na swoje potrzeby testuje drupala w obrębie mojego localhosta)?
Uruchomiłem jednak na WIN XPHE maszynę Xampp 1.7.7. z Drupalem 7.10 tylko i wyłącznie DZIĘKI TEMU TUTORIALOWI.
Dziękuje
1. zasadniczo nie ma
1. zasadniczo nie ma znaczenia gdzie zainstalujemy xampp, a potem gdzie położymy pliki Drupala, ważne żeby były w jakimś podkatalogu folderu htdocs jaki znajdziemy w XAMPP. Oczywiście można też to zmienić ale nie bez ingerencji w standardowy konfig serwera apache. Mimo tej dowolności trzymam się zasady że Xampp instaluję sobie na c:\xampp.
Różne tutoriale mogłem nagrywać w różnych okresach i stąd rozbieżności
2. no tu akurat wydaje się logiczne i oczywiste że ALBO wklepujemy własne hasełko ALBO generujemy je losowo za pomocą przycisku; nawet mi nie przyszło do głowy przed czymś ostrzegać, no ale trudno przewidzieć wszystkie wątpliwości nowicjuszy kiedy samemu się tyle razy coś robiło
3. opis takich procedur jest zapewne gdzieś w dokumentacji XAMPP, nie chciałem się powtarzać, szczególnie że na etapie zabawy i nauki żadne zabezpieczenia nie są potrzebne, sam nie stosuję zazwyczaj nic poza zmianą hasła roota mysql'a. Zresztą te zasady są uniwersalne dla wszystkich systemów, w tym webowych.