palik-admin - blog

Przewałka :)

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
900

Zaczęło się kilka miesięcy temu. Zwiększony load na serwerze, coraz wolniej ładujące się strony. Popatrzywszy w logi odnotowałem, że googlebot odpytuje stronę mniej więcej co sekundę. Ponieważ nawet bez takiego natręta nie działała specjalnie szybko to przy takiej ilości żądań load szybował sobie do poziomu 10 i wyżej.

Na szczęście w narzędziach webmasterskich google można zmniejszyć częstotliwośc ataków. Wszystko fajnie ale po 90 dniach i tak Googlebot powraca z siłą wodospadu.

Domena i logo

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
60

Zupełnie niedawno wrzuciłem ten projekt pod nową domenę. Dostaliśmy też nowe logo, projekty plakatów i makiety z agencji http://www.kreattiva.pl/

System backupowy, Update do 1.1, rzut oka na Atrium Folders

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
360

Dziś w nocy kolejny update. Tym razem bez żadnych problemów z 1.0 na 1.1 się udało zmigrować. Przy okazji sprawdziłem czy system backupowy (działający w oparciu o cron, zewnętrzny ftp i moduły backup and migrate, backup files) działa poprawnie. Okazało się że działa całkiem w porządku.

Na koniec opisałem pozytywne wrażenia z Atrium Folders - http://openatrium.pl/atrium-folders/

Czas podaję sumaryczny na wszystkie te tematy :).

Aktualizacja

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
15

Coraz bardziej przekonuję się do drush'a... może to dla wielu ludzi oczywista oczywistość, ale tak jak kiedyś nie wyobrażałem sobie pracy bez SSH tak teraz "bez drusha Drupal mnie nie rusha". Dość powiedzieć, że aktualizacja 20 modułów plus core Drupala wraz z kopią plików odbyła się w jakieś 5 minut. Wcześniejszy backup bazy danych (10 minut) trwał dłużej. Cała aktualizacja wyglądała w skrócie tak:

. backupbazydanych //skrypt czyszczący tabele cache, naprawiający tabelki i wykonujący dumpa
drush vset --always-set site_offline 1 // strona wpada w tryb konserwacyjny

Wesoły weekend

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
180

Ten weekend wesoły był że hej. Moja córa sie rozchorowała a basoofka jej chciała dorównać i łapała wysokie loady, zmuły, zawiechy...

Późną sobotnią nocą poklikałem trochę po logach basoofki i wysnułem plan, że a) wywalam roboty indeksujące na jakiś czas i zobaczę jak się load zmieni, po drugie zmienię konfig mysql na taki, który wykorzystuje więcej RAM (bo go sporo na serwerze nieużywanego leży - z 4GB średnio zajęte jest 1,5).

Upgrade Open Atrium z beta7 do beta8 i 1.0

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
360

wow, dziś spędziłem (w końcu) 3h na testowaniu różnych scenariuszy aktualizacji OA do wersji 1.0 i chyba wypracowałem poprawną ścieżkę.

przygotowałem sobie skrypty, proj2test i beta8to1 zawierające prawie gotowy zestaw komend do wykonania migracji na systemie testowym.
Najwięcej zabawy było z wyczajeniem co powoduje szereg dziwnych błędów, skrypty odpaliłem chyba z 10 razy zanim namierzyłem skąd się biorą.

Na dziś ustaliłem, że

Upgrade Image do ImageField

Wpis powiązany z Projektem: 
Czas: 
90

Dziś w końcu zakończyłem przygodę z modułem Image na ostatniej stronie - palikowski.net. Skrypt aktualizujący tym razem poszedł bez żadnych problemów, załączam go dla potomności (i dla siebie). Jest to delikatnie zmodyfikowana wersja tego z http://drupal.org/node/432860.

Po migracji obrazków zająłem się aktualizacją modułów i odtworzeniem galerii. 2 widoki załatwiły sprawę. Mogę w końcu spać spokojnie i planować upgrade do D7.

Zmiany w htaccess

Wpis powiązany z Projektem: 

Zmiany wprowadzam żeby usunąć część problemu duplicate content. Według poradnika na http://blamcast.net/articles/drupal-seo dodałem do htaccess wpis


# zmiany z http://blamcast.net/articles/drupal-seo
# get rid of trailing slashes
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?basoofka.net$ [NC]
RewriteRule ^(.+)/$ http://%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Zobaczymy czy coś się przy okazji wysypie albo zmienią się statystyki.

Flag jako sposób na rezerwację

Wpis powiązany z Projektem: 

Żeby jakoś usprawnić organizację pojedynczego spotkania postanowiłem użyć modułu flag. Może nie jest to najbardziej trafny wybór - w D6 mieliśmy pełno wtyczek typu signup, date, event, ale do D7 ich jeszcze nie ma. Flag jest i coś można z niego sklecić.

Najpierw stworzyłem typ zawartości "spotkanie", który ma przechowywać agendę i informacje dotyczące pojedynczego spotkania. Następnie dołożyłem flagę "Chcę uczestniczyć w tym spotkaniu" przydzieloną do wpisu typu "Spotkanie".

Pierwsze kroki z Drupal 7

Wpis powiązany z Projektem: 

Dziś postanowiłem postawić serwis na Drupalu 7 w celu napędzania jak najbardziej realnej stronki. Pomysł zrodził się wczoraj a Drupala 7 wybrałem, żeby potestować czy już nadaje się do stawiania stron "produkcyjnych".

Póki co instalacja skóre, modułów - za pomocą update managera - nie sprawiła problemów. Mam odpalone Views i Corolla. Biorę się za dalsze prace nad dostosowaniem serwisu.

Subskrybuje zawartość